נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה: 04-8668881 / 050-8433334

כתיבת צוואה עם עורך דין

אנשים רבים בוחרים לכתוב צוואה ולהסדיר בעצמם את האופן שבו יחולק ממונם בין יקיריהם. זאת, לאור מספר שיקולים ונסיבות של המצווה, וכן מצבו המשפחתי. עריכתה בעזרת עורך דין בהחלט עשויה להבטיח כי תיתן ביטוי הולם לרצונותיו ומטרותיו באופן חוקי ותקף.

כתיבת צוואה או חוק הירושה

באין צוואה תחולק הירושה על פי דין, כלומר בהתאם לחוק הירושות משנת 1965. מדובר בחוק המטפל בשורה ארוכה של סוגיות הקשורות בצוואות וירושות, כגון הגדרת תנאים לחוקיות צוואה, לניהול עיזבונות ועוד. אחת הנושאים החשובים ביותר הוא הגדרת סדר היורשים ומכאן גם חלקם בעיזבון, וזאת בהתאם לקרבתם אל המנוח. לדוגמא, בראש הרשימה עומד בן הזוג של המוריש, שמקבל מחצית מהעיזבון אם למנוח יש ילדים והשאר מחולק בין מעגלי הקרבה, ואם לא היו לו ילדים יורש בן הזוג שני שלישים מהעיזבון. ישנן עוד הגדרות שונות לסדר היורשים וזוהי בדיוק הסיבה שבגללה בוחרים רבים לכתוב צוואות משלהם. כלומר, הרצון לחלק את הרכוש באופן שונה מזה הקבוע בחוק הירושות, שצוואה תקפה גוברת עליו.

מה נותנת הצוואה

כאמור, בצוואה ניתן להורות על חלוקת עיזבונות בהתאם לרצונות מורישים. להלן מספר נסיבות בהן היא עשויה להועיל:

  • כאשר אדם סבור שאופן חלוקת העיזבון בהתאם לחוק הירושות אינו תואם לקרבה האמיתית שהוא חש כלפי היורשים בדין, ומעוניין להעביר חלק גדול יותר מרכושו לאדם זה או אחר.

  • כאשר רוצים להיטיב למשל עם אחד הילדים המצוי במצב כלכלי פחות טוב מאחרים, ולהוריש לו את הדירה או חשבונות בנק מסוימים.

  • כאשר האדם סבור כי חלוקת הירושה בהתאם לחוק עלולה ליצור סכסוכים ובעיות בין הילדים לבן הזוג הנותר, למשל אם נישא בשנית, ויש צורך להבטיח כי הדברים יהיו ברורים לחלוטין. בנוסף, זוהי דרך להגדיר בצורה הוגנת ככל האפשר את חלוקת העיזבון, בהתאם לתפיסתו של המוריש.

  • כאשר רוצים להוריש מהעיזבון לאדם שאינו נמנה על מעגלי הקרבה המתוארים בחוק הירושות, כגון מטפל סיעודי, חבר קרוב, או ארגון הפועל למען מטרות מסוימות.

לפרטים נוספים ועריכת צוואה עם עורך דין

ישנן עוד סיבות רבות לכתיבתה של צוואה בעזרת עורך דין, המבטיח את תוקפה וחוקיותה. לפרטים נוספים, קבלת ייעוץ וקביעת פגישה, התקשרו למשרד עו"ד אורן סולן בטלפונים 050-8433334 או 04-8668881.