נשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה: 04-8668881 / 050-8433334

תמ״א 38 - חשיבות עורך הדין

בשנים האחרונות יוצאים לדרך פרויקטים רבים במסגרת תמ"א 38, אשר נועדה לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. עוד מאות פרויקטים נמצאים בשלבים אלו ואחרים של אישורים, כאשר כל עירייה מעמידה הקלות ומכשולים ספציפיים. בכל מקרה, מדובר בהזדמנות מצוינת עבור הדיירים הן מבחינת איכות החיים והן מהפן הכלכלי, אך יש לדאוג כי את הפרויקט ילווה עורך דין מקרקעין המתמחה בתחום.

כמה מילים על תמ"א 38

תוכנית המתאר הארצית מספר 38 נועדה כאמור לחיזוק מבנים ישנים בפני רעידות אדמה, כלומר מבנים שנבנו לפני החלת התקן הרלוונטי משנות ה- 80 של המאה הקודמת. יחד עם זאת, לצד החיזוק שהינו משמעותי ביותר לביטחון השוהים, מדובר בתוכנית המעניקה עוד מספר גדול של הטבות כדי לתמרץ את הפרויקטים ולחדש את פני העיר. העיקרון הבסיסי שמאחוריה הוא העברת זכויות בנייה במבנה מהדיירים אל הקבלן, שיכול להוסיף דירות חדשות ולמוכרן בתמורה לעבודתו. הדיירים עצמם זוכים לא רק לבניין מחוזק אלא לעוד הטבות כגון דירות מחודשות ומרווחות יותר, תוספות לחדרים, מרפסות, שיפוץ לובי וחנייה וכדומה. כפי שאמרנו, המשמעות הברורה היא עליית איכות החיים של בעלי הדירות וכן העלאת ערכן בשוק, וכל זאת מבלי שיצטרכו לממן את הפרויקט מכיסם.

חשיבותו של עורך הדין

ניתן לומר שהמטרה המשותפת של הדיירים והקבלן היא לסיים את הפרויקט באופן החלק, הטוב והמהיר ביותר שאפשר. ואולם, אין בכך לומר שהאינטרסים זהים, שכן בעוד הדיירים שואפים לקבל כמה שיותר הטבות בתמורה לזכויות הבנייה המועברות לקבלן, האחרון שואף לצמצם ככל האפשר את התחייבויותיו ואת הביטחונות שעליו להעמיד. על כן, בראש ובראשונה תפקידו של עורך הדין הוא לבחון מספר הצעות בין קבלנים, לנהל עימם משא ומתן מטעם הדיירים, ולבחור בהצעה הטובה והמשתלמת ביותר. לאחר מכן, עליו להבטיח את זכויותיהם של לקוחותיו באמצעות חוזה ברור, המעמיד כמה שיותר ביטחונות מצד הקבלן ומפרט את כל ההיבטים הדרושים: מועדי התחלה וסיום, הזכויות מהן ייהנו הדיירים, חבות המיסים של הקבלן, פיצויים בעת אי עמידה בהסכם, ועוד.

נציגות מקצועית לדיירים

מלבד האמור לעיל, פרויקטי תמ"א 38 כוללים עוד מספר גדול של גופים, ביניהם הבנקים, ועדות תכנון ובנייה, בעלי תפקידים ברשויות ועוד מוסדות אחרים. עורך הדין הוא נציגם של הדיירים מול כל אלו, וכמובן מול היזם והקבלן, ותפקידו לדאוג כי הפרויקט יתקדם באופן יעיל ומוסדר, תוך הבטחת האינטרסים של לקוחותיו.

למידע נוסף וקביעת פגישה

עורך דין תמ"א 38 מטפל בעוד שורה ארוכה של סוגיות והיבטים למען דיירי הבניין, ומסייע להם להבין היכן בדיוק עומד הפרויקט ומה צפוי בהמשך. לפרטים נוספים וקביעת פגישה בנושא זה, הינכם מוזמנים ליצור קשר עם משרד עורכי הדין אורן סולן בטלפונים 050-8433334 או 04-8668881.